Gratis lesprogramma creatief schrijven voor alle groepen 5 en 6 van Amsterdam

Amsterdam 750 jaar: gratis lesprogramma, workshop én een schrijfwedstrijd

Amsterdam bestaat 750 jaar, en daarom kregen alle 60.000 basisschoolleerlingen van Amsterdam in mei 2025 een boek cadeau. Leerlingen van groep 5 tot en met 8 kregen het doeboek Mijn jarige stad, ontwikkeld door uitgeverij Pavlov.

Voor groep 5 en 6 kwam daar een inspirerend schrijfcadeau bij, gemaakt door stichting De Schoolschrijver. Een van de opdrachten uit het doeboek is door De Schoolschrijver uitgewerkt tot twee creatieve schrijflessen over Amsterdam. Het complete programma omvat twee schrijflessen, gebaseerd op de aanpak van De Schoolschrijver, waaronder een gastles live van een kinderboekenschrijver, een inspirerende leerkrachtenworkshop door Schoolschrijver Kelly van Kempen, én een schrijfwedstrijd.

Update eind oktober 2025: Maar liefst 75 scholen en 205 klassen uit Amsterdam en Weesp hebben de lessen uitgevoerd. Dat betekent dat er rond de 5000 kinderen een verhaal hebben geschreven! De 8 finalisten van de schrijfwedstrijd zijn inmiddels bekend – de 3 winnaars zijn bekendgemaakt op 15 oktober.

Gratis lesprogramma creatief schrijven van De Schoolschrijver, inclusief gastles schrijver

In de twee lessen gaan leerlingen schrijven aan hun eigen verhaal over het Amsterdam van de toekomst. De tweede les wordt live in de klas verzorgd door een echte Schoolschrijver (kinderboekenschrijver) zoals Kelly van Kempen, Aby Hartog of Iven Cudogham.

Les 1 is een digibordles van een uur, uitgevoerd door de leerkracht. In de bijbehorende lesvideo en de lesbrief maakt de klas kennis met kinderboekenschrijver Zindzi Zevenbergen uit Amsterdam. Zij wakkert de verbeelding van de leerlingen aan en geeft de klas de aanzet tot een verhaal over het Amsterdam van de toekomst. Hoe ziet hun ideale stad eruit? Wat zie en hoor je daar? En hoe schrijf je dat op? Een stelles die de leerlingen inspireert!

Les 2 is een gastles van een uur, verzorgd door een getrainde kinderboekenschrijver. Deze Schoolschrijver geeft de leerlingen in een creatieve schrijfles (stelles) de laatste gouden tips voor hun verhaal. Niets is gek, en alles mag: als je het maar opschrijft! Welke schrijver de les komt geven, hangt af van de beschikbaarheid op de gewenste data op de school.

De leerkracht kan na afloop van de lessen de origineelste verhalen inzenden voor de schrijfwedstrijd.

Gratis workshop creatief schrijven leerkrachten groep 5 en 6

De gratis workshop voor leerkrachten was op 14 mei 2025 in de OBA Oosterdok, Amsterdam. Een korte, inspirerende training over creatief schrijven in de klas, door kinderboekenschrijver Kelly van Kempen. Kelly heeft net als de andere Schoolschrijvers ruime leservaring op basisscholen. De leerkrachten oefenen zelf met creatief schrijven in de klas en krijgen advies over oefeningen met leerlingen. Hoe krijg je leerlingen zélf met plezier aan het schrijven aan hun zelfbedachte verhaal?

Heb je de workshop gemist, maar heb je interesse in een training voor je hele team? Kijk dan eens bij onze Academie.

De training creatief schrijven aan Amsterdamse leerkrachten, door Schoolschrijver Kelly van Kempen.

Belangrijke data op een rij: aanmelden, uitvoeren, inzenden

  • Geweest: Aanmelden voor workshop en lesprogramma kan tussen 19 maart en 9 mei 2025.
  • Geweest: Workshop voor leerkrachten groep 5 en 6: 14 mei
  • Geweest: Boeken arriveren op basisscholen: 20, 21, 22 mei
  • Geweest: Uitvoer les 1 door de leerkracht: in week 22 of 23
  • Geweest: Uitvoer les 2 door een kinderboekenschrijver: in week 23, 24, 25 of 26 (26 mei – 27 juni)
  • Geweest: Uiterste inzenddatum schrijfwedstrijd: 12 juli
  • Geweest: Bekendmaking voorselectie winnaars schrijfwedstrijd
  • Geweest: Bekendmaking winnaars schrijfwedstrijd tijdens feestochtend in de OBA: 15 oktober 

Over dit project

Het idee van een boek en de koppeling aan een lesprogramma annex schrijfwedstrijd van De Schoolschrijver is tot stand gekomen op initiatief van stichting De Schoolschrijver, de Rotary Amsterdam-Noord, in samenwerking met o.a. de gemeente Amsterdam, Amsterdam 750, uitgeverij Pavlov, de OBA, BBO. Het jurytraject en het finaleprogramma werd verzorgd door stichting Kleine Lettertjes. Uitvoering is mogelijk dankzij gulle gevers en sponsoren speciaal voor dit project.

Ook een lokaal taaloffensief starten?

Het Amsterdam 750-project is een mooi voorbeeld van een lokaal taaloffensief. Samen met meerdere instanties (projectsponsors, beleidsmakers, uitvoerders) in één gemeente prikkelen we duizenden kinderen zelf volop verhalen te lezen en te schrijven. We denken graag mee over soortgelijke initiatieven elders in Nederland. Suggesties? Wensen? Laat ons weten wat je zoekt! Bel 020-8463069 of mail interesse@deschoolschrijver.nl.

Zelf aan de slag met een lesprogramma, proefles of teamtraining van De Schoolschrijver kan natuurlijk ook.

Hè? Is het nou al afgelopen? Waarom maar drie keer?

leerling Talentenklas

Maandprogramma's

Op boekenreis!
Met Op boekenreis! voor groep 3-4 maak je leerlingen nieuwsgierig naar boeken.
Taalkabaal
In Taalkabaal voor groep 3-4 ontdekken leerlingen hoe je kunt spelen met letters, woorden en klanken.
Zin in verzinnen
Zin in verzinnen voor groep 3-4 stimuleert kinderen om personages en verhalen te maken.
Leesgeheimen
In Leesgeheimen voor groep 5-8 komen leerlingen in aanraking met verschillende soorten boeken.
Superik
Kinderen onderzoeken in het maandprogramma Superik voor groep 5-8 wie zij zelf zijn.
Van kop tot staart
Bij Van kop tot staart voor groep 5-8 leren kinderen hoe je een verhaal schrijft.
Echt waar?
In Echt waar? voor groep 5-8 maken de leerlingen kennis met non-fictie.
Dichtgeheimen
Dichtgeheimen voor groep 5-8 is een lesprogramma over poëzie lezen, schrijven én voordragen.
Schrijfgeheimen
In Schrijfgeheimen voor groep 5-8 gaan leerlingen op zoek naar de ingrediënten voor een verhaal.

Lees- en schrijftips

Bekijk onze inspirerende lees- en schrijftips voor groep 3 tot en met 8 om kinderen in de klas maar ook thuis te stimuleren om meer te lezen en verhalen te schrijven.

Doe een gratis proefles

Heb je zin in een korte, superleuke digibordles met een kinderboekenschrijver? Vraag hem hier aan!

Altijd op de hoogte

Schrijf je in voor één van onze nieuwsbrieven. Maandelijks nieuws, inspiratie en tips voor basisscholen en bibliotheken.

Heb je vragen?

Ben je geïnteresseerd, heb je een vraag of wil je in contact komen met De Schoolschrijver? Bel of mail ons vrijblijvend op 020-8463069 en interesse@deschoolschrijver.nl